11 Şubat 2019 Pazartesi

İnsanların Körler Zümresine Benzetilmesi
İnsanlar arasındaki ayrılıkların çoğu, hepsinin sözünde bir sebeple doğruluk bulunmasıdır. Fakat bazıları görmedikleri hâlde, her şeyi gördüklerini zannederler.

Bunlar şehirlerine fil gelmiş olduğunu duyup, onu tanımak isteyen körler gibidirler.

Şehirdeki körler fili elle tanıyacaklarını zannettiler. Ellerini ona dokundurdular. Birinin eli hayvanın kulağına, diğerininki ayağına, bir başkasınınki baldırına, diğer birininki de dişlerine rastgeldi. Bu körlerin hepsi bir araya gelince, filin nasıl olduğunu bunlardan sordular.

Eli, hayvanın ayağına gelen dedi ki: Fil sütun gibidir. Eli hayvanın dişlerine temas eden dedi ki: Fil direk gibidir. Eli kulağına gelen dedi ki: Halı gibidir. Hepsi doğru söylediler ve hepsi yanıldılar! Zira her biri fili tamamen anladıklarını sandılar. Ama anlayamadılar. Bunun gibi, müneccimler ve tabiblerden her birinin gözü Allahü Teâlâ'nın huzurunda hizmet görenlerden birine takıldı. Onun saltanat ve hâkimiyetinden şaşırıp, «Benim hâkimim budur. Benim Rabbim budur» dediler.KİMYÂ-İ SAÂDET
Hüccetülislam İmam Gazâlî


11 yorum:

 1. Allah İmamı Gazali gibi Alimlerden razı olsun... Son paragraf, o kadar çok güzel anlatmış ki; şu an ki zamanda bile çok büyük dersler çıkartılabilir... Kulaktan kulağa yayılan bilgilerin doğrusuzluğu gibi...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Allah onlardan razı olsun. Biz de okuyup faydalanıyoruz.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. İnsan hakikati tam manasıyla göremez. En azından acizliğini kabul edip, bu kadarını anlayabiliyorum demesini bilmeli.

   Sil
 3. Hepsi doğru söyledi ama hepsi yanıldı kısmı çok iyiydi güzel paylaşım

  YanıtlaSil
 4. insan,gerçekten çok zayıf..elinize sağlık..✔😊

  YanıtlaSil
 5. Rabbim bizleri hakikate karşı gözleri gören körlerden etmesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaallah gözleri görüpte, hakikati görmeyenlerden olmayız.

   Sil
 6. ah yaa görebilsek yaaa :)

  YanıtlaSil

Fikirlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.